Otoplasti Öncesi ve Sonrası Ne Olur ?

Kepçe-kulak-estetiği-Manşet

Ana Sayfa » Kulak Estetiği » Otoplasti Öncesi ve Sonrası Ne Olur

Fiziki görünümle ilgili sorunların ruhsal problemlerin nedeni olabileceğini asla unutmamanız gerekir. Özellikle içerisinde yaşadığımız dönemde fiziksel görünüme atfedilen normalden fazla bir değer söz konusudur. Bu nedenle bazı insanların fiziksel görünümlerindeki doğuştan gelen sorunlardan aşırı derecede rahatsız olmaları kaçınılmazdır. Bu sorunlar arasında kepçe kulak denilen veya yelken kulak olarak da tabir edilen bozukluk vardır. Otoplasti ile kulaktaki estetik bozukluğun bir saat içerisinde düzeltilmesi mümkündür.

Aradığınız klasik kepçe kulak ameliyatı ise, linkimize tıklayarak ilgili sayfaya geçebilirsiniz.

Operasyon Karnesi

Soru Cevap
Operasyon Süresi 1- 1,5 Saat
Operasyon Yeri Klinik
Anestezi Türü Lokal
Ağrı Sızı Az veya Hiç
İşe Başlama 1 Gün
İlk Banyo 3 Gün
Tam İyileşme 1 Ay
Tekrar Gerektirir mi Hayır
Spor Kardiyo Hemen
İz Kalır Mı İz Kalmaz
Yaş Sınırı 18
Dikiş Alımı Alınmaz
Saç Bandı 3 Tam Gün
Kanama Çok Nadir
Açılma İhtimali %2
İlk Kontrol 3 Gün Sonra

Otoplasti öncesinde ne yapmanız gerekir?

Kepçe kulak ameliyatı olmadan önce doktor tetkiklerinden geçilmesi lazımdır. Bu tetkikler sonucunda kulakta yer alan şekil bozuklukları tespit edilir. Bozuklukların ne oranda oldukları saptanır. Bunların düzeltilmesi için yapılması gerekenler belirlenir. Bazı kulaklarda birden fazla bozukluk söz konusudur. Hastanın şekilde bozukluğuyla ilgili duyduğu kaygı, endişe ve soruları doktoruna iletmesi lazımdır. Böylece, hasta için en iyi tedavinin planlaması yapılır.

5dk İçinde Fiyat Al

Ameliyata karar verildikten sonra hastadan uyması beklenilen birtakım istekler olabilir. Özellikle sigara ve alkol gibi maddelerin ameliyat tarihinden bir hafta önce bırakılması lazımdır. Sigara, kandaki oksijen miktarını azaltır. Bu da, ameliyatı riskli hale getirir. Arzu edilen sonuç alınmaz. İlkokul çağındaki çocuklar için bu türden bir problem söz konusu değildir.

Ameliyat ve ameliyat sonrası notları

Otoplasti ameliyatı yaklaşık olarak bir veya bir buçuk saat kadar sürebilir. Hastanın direncine ve ameliyat öncesi yapılan tetkiklere göre lokal veya genel bir anestezi uygulanabilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra kanama riski oldukça azdır. Kulak kıkırdağında önemli bir damar olmadığı için hematom denilen kan birikmesi söz konusu olur. Kulakta bir iltihaplanmanın söz konusu olması da olasılıktır. Ancak bunların nadiren gözüken risklerdir.

Ameliyatın tamamlanmasından hemen sonra hastanın taburcu edildiğini ifade edelim. Ancak iyileşme süresi bir hafta kadar sürebilir ve doktorun kontrol talimatlarına kesinlikle uyulması lazımdır. Ameliyattan hemen sonra banyo yapılmamasına özen gösterilmelidir. Birkaç gün sonra banyo yapılabilir. Bir hafta sonra ise, hayat normale dönebilir. Ancak kulakla ilgili iyileşme tam gerçekleşmez. Bu nedenle dikkat edilmesi lazımdır. Tamamen iyileşme süresi 3-4 hafta sonra gerçekleşir.