Mezdeği Çapa Tekniği

Ana Sayfa » Kulak Estetiği » Mezdeği Çapa Tekniği

Mezdeği Çapa Tekniği ile kepçe kulak ameliyatı için muayene bulgularına göre kulak arkasından 1,5 – 3 cm arasında bir cilt kesisi yapılır. Sonrasında kıkırdaklara gerekmedikçe dokunulmaz. Kıkırdak kesme, kıkırdak zayıflatma veya kıkırdak çıkartma işlemi yapılmaz. Dr. Ali Mezdeği doku bütünlüğünü korumaktan yanadır. Sistem tamamen bunun üzerine kuruludur. Bu teknik %98 başarı oranı sunar. Ayrıca sonuçlar doğal yani natureldir.

Mezdeği Çapa Tekniğinde kulağın ön kısmına kesi yapılmaz. Bunun nedeni ise ameliyat izinin görünmemesini istememizdir. Estetik cerrahinin bir amacı da görsel neticelerdir. Bu yüzden ameliyat izi kulak arkasında kalacak ve biz bu izi saklayacağız. Kulak arkasına yapılan kesiyi kendiliğinden eriyen estetik dikişler ile kapatıyoruz. Yani ameliyat sonrasında dikiş alınmasına gerek olmayacak. Sonrasında kulağa bir pansuman yapılacak. Ardından yine kendimizin ürettirdiği bir saç bandı ile kulaklar bir süre korunacak. Kafa tamamen kesinlikle sarılmayacak. Ameliyattan hemen sonra da normal hayatınıza rahatlıkla devam edebileceksiniz. Hayat akışınızı etkilemeyecek.

Mezdeği Çapa Tekniği

Mezdeği Çapa Tekniği

Başarı oranı

Mezdeği çapa tekniğinin başarı oranı çok yüksektir. Ortalama 100 hastadan 2 si tekrar ameliyat olmasına gerek olabiliyor. Başarı oranından kastımız budur. Ameliyat sonrasında ne kadar az revizyon ameliyat gereksinimi olursa, başarı oranı o oranda yüksek kabul edilir.

Ameliyatın aşamaları

  • Muayene : Hastamızı ilk önce muayene ediyoruz. Hastamıza bir ayna verip kulağın ameliyat sonrasında alacağı şekli elimizle gösterip fikrini soruyoruz. Sonrasında eğer hem fikir isek, ameliyat olma süreci başlıyor.
  • Ameliyat : Kliniğimizde ortalama olarak bir saat içerisinde ameliyatınızı tamamlıyoruz. Sadece kulaklar uyuşturularak operasyonu gerçekleştiriyoruz. 1. kulak bittiğinde hastamıza tekrar ayna verip fikrini soruyor ve kafa tasına yakınlığını kontrol etmesini istiyoruz. Hastamızın makul yani yapılabilir isteklerini geri çevirmeden kulaklarını istediği şekli vermeye çalışıyoruz.
  • Kontrol : 2 gün sonra kliniğimizde pansuman gerçekleşiyor. Kulak bölgesi temizleniyor ve yapılması gereken bakımlar var ise yapılıyor ve hasta gönderiliyor. 1 ay sonra bir kontrol ve 6. ayda yine kontrol için gelmesini istiyoruz.
  • İyileşme süreci : Hastamız en az 1 ay kulaklarını fiziksel darbelerden korumasını istiyoruz. 2 hafta saç bandı takmasını istiyoruz. Sonrasında ki 2 hafta ise, sadece yatarken saç bandı kullanmasını istiyoruz. İyileşme sürecinde ağrı olmaması için verdiğimiz ilaçları zamanında kullanmasını rica ediyoruz.
  • Tam iyileşme : Final halini alması bir aydır. Tam iyileşme dediğimiz süre ise, 6 ay diyebiliriz. Spor aktivitelerine kulaklara fiziksel temas olmayacaksa, bir hasta ile iki hafta arasında bir sürede muayene bulgularınıza göre izin veriliyor.

İstediğim sonuç olmazsa ne olacak ?

Dr. Ali Mezdeği başarı oranı yüksek bir teknik uyguladığını belirttik. Ama o %2 lik bahtsız grubta olsanız bile size yardımcı olmak istiyor. Eğer doktor hasta arasında ki güven ilişkisi devam ediyor ise, ameliyat ücretsiz olarak tekrarlanarak eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar düzeltiliyor.

Kulaklarım eski haline döner mi ?

Kulaklarınız eski haline dönmez. Kepçe kulak ameliyatları kalıcı ameliyatlardır. Bir süre sonra tekrar olmanız gerekmez. Ayrıca zamanla kulaklar açılmaz. Kulak fiziksel darbeye ameliyattan hemen sonra mağruz kalırsa açılma gözlenebilir. Bu çok ama çok nadir görülen bir durumdur. Böyle bir durumda tekrar müdahale edilir.

Ameliyat esnasında ağrı olacak mı ?

Kulaklara lokal anestezi uygulanır. Bırakın ağrı duymayı o an kulak komple kesilse ağrı hissetmeyeceğiniz bir durum oluşacak. Yani korkacak bir durum yok. Bu konu ile ilgili olarak Esteport Klinik Youtube kanalımızda bir çok video bulabilirsiniz. Ameliyattan sonra hafif ağrı sızı gözlenebilir. Verilen ağrı kesici ilaçlar kullanıldığında ameliyat sonrasında da ağrı sızı olmayacaktır. Yeter ki ilaçlar zamandın da kullanılsın.

Genel anestezi ile yapılsa da olur mu ?

Evet olur. Bazı hastalarımız genel anestezi yani tam uyutularak kepçe kulak ameliyatı olmak istiyor. Bu durum nadir olsa da yapıyoruz. Hasta tamamen uyuyor ve uyandığında ameliyat bitmiş oluyor. Biz bu korkulara da saygı duyuyoruz. Böyle bir durum varsa hastalarımızı kırmıyoruz ve hastane de bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

Diğer ameliyatlar ile kombine edilebilir mi ?

Evet edilebilir. Kulak küçültme ameliyatı ve kulak memesi küçültme gibi işlemler ile kombine edilebilir. Bazı hastalarda muayene bulguları uygun olmayabiliyor. Bu durumları hariç tutuyoruz. Eğer muayene bulguları uygunsa küçültme işlemleri de aynı anda yapılabilir. Ameliyat süresini bir miktar uzatacaktır.

İşitmemi etkiler mi ?

Kulak estetiği ameliyatı olan bir hastanın işitmesi olumlu yada olumsuz etkilenmez. Ameliyat öncesinde duyma seviyesi ne ise, ameliyat sonrasında da aynı şekilde olacaktır. Ameliyatın duyma ile alakalı bir kısma etkisi olmaz. Ameliyat sadece kulağın şekli ile ilgilenir.