Kulak Estetiği Yaş Sınırı

Ana Sayfa » Blog » Kulak Estetiği Yaş Sınırı

Kulak estetiği (otoplasti), genellikle kulakların şeklini, boyutunu veya konumunu değiştirmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Kulak estetiği için yaş sınırı genellikle yoktur, ancak cerrahi müdahaleye karar verirken bazı önemli faktörler göz önünde bulundurulur. Çocuklarda kulak gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı ve kulak yapısının stabil hale geldiği yaş olan 5-6 yaşından sonra kulak estetiği yapılması önerilir. Bu yaş, hem cerrahi işlemin güvenliği hem de çocuğun psikolojik hazırlığı açısından önemlidir.

Yetişkinlerde ise kulak estetiği için belirli bir üst yaş sınırı yoktur. Sağlık durumu iyi olan ve cerrahiye engel teşkil edecek herhangi bir durumu olmayan her yaşta yetişkin, kulak estetiği operasyonu geçirebilir. Önemli olan, hastanın cerrahi müdahaleye fiziksel ve psikolojik olarak uygun olmasıdır. Bu nedenle kulak estetiği düşünen kişilerin, cerrahi işleme karar vermeden önce kapsamlı bir değerlendirme ve danışmanlık sürecinden geçmeleri önerilir.

Kulak Estetiği Yaş Sınırı

Kulak Estetiği Yaş Sınırı

Kullanılacak anestezi

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Ancak erken yaştaki çocuklarda eğer bir korku durumu varsa genel anestezi de tercih edilebilir. Bunun nedeni ameliyat esnasında hareket edilmesine bağlı ameliyatın sağlıklı ilerlememesi ihtimalidir. Muayene esnasında ve anne babadan alına n bilgiler doğrultusunda anestezi türüne karar verilir.

Yaşlı hastalarda yaş sınırı

Otoplasti ameliyatında üst yaş sınırı yoktur. İstenen yaşta olunabilir. Tabi ki ameliyat öncesinde hasta eğer çok yaşlı ise, bazı tetkikler ameliyat öncesi istenebilir. Ayrıca hastanın sağlık durumu değerlendirilmelidir. Genel anesteziye uygunluğu belirlenmelidir. Lokal yapılacak ise, yine doktorun detaylı muayene etmesi gereklidir.

Kepçe kulak için çözüm

Kepçe kulak sorununun tek çözümü ameliyattır. Bunun dışında ki yöntem ve teknikler hakkında bir bilgimiz yok. Erken yaştaki hastalar için ise bazı tavsiyelerimiz var. Çocuk okuma başlamadan böyle bir sorun varsa giderilmesidir. Bunun nedeni ise, okulda çocukların birbiri ile dalga geçmesidir. Bu da çocuğun psikolojisine etki edebilir. Bu yüzden tavsiyemiz 6 yaşında olmasıdır. Tabi ki önceden muayene edilip, kulak gelişiminin tamamlandığından emin olunması gerekir.

Kepçe kulak tedavi edilmezse ne olur ?

Aslında hiç bir şey olmaz. Tıbben bir gereklilik değildir. Sadece estetik kaygıları gidermek için yapılır. Kadınlarda saçını toplayamama buna en net örnektir. Ama kulağın kepçe kalması da sağlık açısından sorun teşgil etmez.

Otoplasti revizyon

Daha önce kepçe kulak ameliyatı yapılmış ama istenen elde edilememiş olan hastaların 2. kez ameliyat olmasında otoplasti revizyon denir. Biz klinik başka yerde ilk ameliyatını olmuş ama memnun olmayan hastaları muayene bulguları uygunsa ameliyat ediyoruz. Kulak yapısı ilk ameliyatında çok zedelenmiş olan nadir vakalar bazen revizyona alınamayabilir. Tabi ki muayene esnasında netleşecek durum. Kötü olmasında da korkmanıza gerek yok. Dediğimiz gibi 2. bir ameliyat hatta bazen 3. ameliyat ile sorun kalıcı olarak çözülebilir.

Son Güncelleme : 02.04.2024