Kepçe Kulak Nedir, Neden Oluşur ?

Kepçe-kulak-estetiği-Manşet

Ana Sayfa » Blog » Kepçe Kulak Nedir, Neden Oluşur

Dış görünümün dünden daha değerli olduğu bir dönem içerisindeyiz. Sadece fiziki yapımız değil, beş dakika içerisinde değişebilecek kıyafetlerimizin bile sosyal değer açısından bir önemi var. Ancak doğuştan gelen fiziksel yapımızın istediğimiz zamanda değişebilmesi mümkün değildir. Kepçe kulak veya yelken kulak olarak tabir edilen kulak bozukluğunun herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olmadığını not edelim. Kulağın şeklinin hastalık belirtisi olmaması ama şeklinin takıntı haline getirilmesi halinde hastalıklara neden olması gibi bir durum söz konusudur. Özellikle özgüven kaybı veya bazı kimlik bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıkların belirmesi mümkündür.

Aradığınız klasik kepçe kulak ameliyatı ise, linkimize tıklayarak ilgili sayfaya geçebilirsiniz.

Operasyon Karnesi

Soru Cevap
Operasyon Süresi 1- 1,5 Saat
Operasyon Yeri Klinik
Anestezi Türü Lokal
Ağrı Sızı Az veya Hiç
İşe Başlama 1 Gün
İlk Banyo 3 Gün
Tam İyileşme 1 Ay
Tekrar Gerektirir mi Hayır
Spor Kardiyo Hemen
İz Kalır Mı İz Kalmaz
Yaş Sınırı 18
Dikiş Alımı Alınmaz
Saç Bandı 3 Tam Gün
Kanama Çok Nadir
Açılma İhtimali %2
İlk Kontrol 3 Gün Sonra

Kepçe kulak neden oluşur?

Kepçe kulakla ilgili yanlış bilinen bir bilgi var. Bu tamamen genetiğe bağlı faktörlerden dolayı meydana gelir. Yeme içme veya yanlış uyku pozisyonu gibi nedenlerden dolayı kepçe kulak gelişimi söz konusu olmaz. Bazı kişiler, henüz kıkırdak dokusu gelişmeyen çocukların uyku esnasında kulaklarındaki kıvrılma nedeniyle kepçe kulak olabildiklerini söyler. Ancak bu kanaatin herhangi bir tıbbi altyapısı söz konusu değildir. Kepçe kulağın en temel nedeni genetiktir.

5dk İçinde Fiyat Al

Kepçe kulak olmayan birisinin sonradan kepçe kulak olma ihtimali çok düşüktür. Bazı araştırmalarda, kulağa alınan şok edici bir darbeden dolayı kulak bozukluğunun söz konusu olabileceği söylenmiştir. Kulağa alınan darbenin kıkırdak dokuya zarar vermesi mümkündür. Kıkırdak doku, mevcut yapısını ve özelliğini kaybettiği zaman duruş bozukluğu yaşanabilir. Ancak bu tür bir vaka yok denecek kadar azdır. Kepçe Kulak Nedir

Kepçe kulak düzeltilebilir mi?

Kepçe kulak probleminin en erken dönem içerisinde halledilmesi gerekir. Kulak kıkırdak dokusu beş yaşına kadar gelişimini sürdürür. Bu yaştan sonra kepçe kulak problemi yaşayan çocuklar için otoplasti denilen cerrahi müdahalenin yapılmasının faydası vardır. Okul dönemine başlamadan kepçe kulak probleminin çözülmesi, çocuğun arkadaşlarından incitici sözler duymasının önünü tıkar. Bu da, öz güven kaybının önüne geçer.

Daha ileri yaşlarda da ilgili ameliyatın olunması mümkündür. Ameliyat sırasında lokal anestezi uygulanır. Küçük yaşta ameliyat olacak çocuklar için genel anestezi uygulanarak ameliyat yapılır. Oldukça basit ve kolay geçen ameliyat sonrasındaki iyileşme süresi kısadır. Başarısı ise oldukça yüksektir. Kepçe Kulak Nedir