Kepçe Kulak Belirtisi ve Tedavisi

Ana Sayfa » Kulak Estetiği » Kepçe Kulak Belirtisi ve Tedavisi

Kepçe kulak, doğuştan kaynaklanan bir bozukluktur. Sonradan oluşma ihtimali ise, oldukça azdır. Ancak kulak kıkırdağının yapısına zarar verecek bir darbe veya enfeksiyon nedeniyle kulak yapısında ve şeklinde bozulma meydana gelebilir. Kulak kepçesi bozukluğu herhangi bir hastalığın habercisi değildir. Tamamen estetik bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi edilmemesi halinde ruhsal saplantı ve bozukluğa neden olabilir. Bu da, bedensel rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Aradığınız klasik kepçe kulak ameliyatı ise, linkimize tıklayarak ilgili sayfaya geçebilirsiniz.

Operasyon Karnesi

Soru Cevap
Operasyon Süresi 1- 1,5 Saat
Operasyon Yeri Klinik
Anestezi Türü Lokal
Ağrı Sızı Az veya Hiç
İşe Başlama 1 Gün
İlk Banyo 3 Gün
Tam İyileşme 1 Ay
Tekrar Gerektirir mi Hayır
Spor Kardiyo Hemen
İz Kalır Mı İz Kalmaz
Yaş Sınırı 18
Dikiş Alımı Alınmaz
Saç Bandı 3 Tam Gün
Kanama Çok Nadir
Açılma İhtimali %2
İlk Kontrol 3 Gün Sonra

Belirtisi nedir?

Yelken kulak denilen kepçe kulağın en önemli belirtisi kafa ve kulak arasındaki mesafenin olağandan daha fazla olmasıdır. Standart bir açı oluşturmayan kulağın önden görünümü yelkeni andırdığı için yelken kulak olarak da tabir edilir. Bu kulak formu insan hayatını etkileyen bir estetik bozukluğu ifade eder. Özellikle küçüklük ve gençlik çağında kepçe kulak nedeniyle rencide edilen kişilerin ruhsal açıdan düzeltilmesi zor hasarlara maruz kaldıkları ifade edilebilir.

5dk İçinde Fiyat Al

Kepçe kulak olan kişilerin kıkırdak yapıdaki kıvrımları da anormaldir. Her kepçe kulakta kıkırdak yapının kıvrımları sorunlu değildir. Ancak genel anlamda bir düz kıkırdak yapısı söz konusudur. Bu da, ayrıca bir rahatsızlık yaratır. Her iki durum da ameliyatla çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca, kulağın doğal formunu etkileyen farklı şekil bozukluğu da olabilir. Kulak kepçesi ameliyatından verimli sonucun alınması adına kulakla ilgili tüm estetik sorunlar çözüme kavuşturulur. Aksi halde, hem büyük hem de kepçe olan kulağın bir yönüne müdahale edilmesi, normal kulak formuna erişilmediği için hastanın memnun olmasını engeller.

Kepçe kulak operasyonunun erken dönemde yapılması özellikle çocuklar için önem ifade eder. Çocukların hem psikolojik travmaya hem de sosyal ezilmeye maruz kalmasını engellemek, öz güvenlerini korumak anlamına gelir. Kepçe kulak sendromu yaşayan çocukların arkadaş ortamlarında maruz kaldıkları linç nedeniyle okula ve kendi bedenlerine küsmeleri mümkündür. Bu nedenle çocukların beden algısı bozulmadan okul öncesinde otoplasti ameliyatına başvurmaları lazımdır.

Otoplasti ameliyatı

Otoplasti, oldukça rahat geçen ve herhangi bir önemli riski bulunmayan estetik ameliyatıdır.  Ameliyattan sonra kişinin hemen taburcu edilmesi sağlanır. Bir hafta sonra ise, hayat normale döner. Tam iyileşme süresi ise, 3 hafta kadardır. Tam iyileşme süresi tamamlandığında kulak normal formunda ve sağlığındadır.